Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Teodora Dębińska-Grudzińska” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Książki i czasopisma”

 

Okładka książki Herminii Naglerowej pt. "Ludzie sponiewierani" [nazwa red.]

Kolekcja (zbiór/zespół): Teodora Dębińska-Grudzińska, Słowa kluczowe: Naglerowa Herminia, Pomocnicza Służba Kobiet, Armia Andersa, 2 Korpus Polski, łagry, powieść, Kazachstan


Herminia Naglerowa po ataku Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 r. wyjechała do Lwowa. Aresztowana przez NKWD w 1940 r., zostałas uwięziona w łagrze w Kazachstanie. Uwolniona w wyniku układu Sikorski-Majski, podjęła służbę w Polskich Siłach Zbrojnych w ZSRR (w Armii Andersa) - w Pomocniczej Służbie Kobiet - Oddział Prasy i Propagandy. Ewakuowana latem 1942 r. wraz z Wojskiem Polskim do Iranu, w randze porucznika, a potem kapitana WP przeszła cały szlak bojowy Armii Polskiej na Wschodzie i 2. Korpusu Polskiego. W latach 1943-1946 była redaktorką czasopisma wojskowego "Ochotniczka" oraz "Poradnika dla Świetlic i Świetliczarek". Od 1946 r. przebywała na emigracji w Wielkiej Brytanii. Była wiceprezeską Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Książka znajduje się w zbiorach syna T. Dębińskiej-Grudzińskiej - I. R. Grudzińskiego.


Nazwa dokumentu: Okładka książki Herminii Naglerowej pt. "Ludzie sponiewierani" [nazwa red.]
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Teodora Dębińska-Grudzińska
Teczka (jednostki archiwalna): Książki i czasopisma
Numer ID: CATL 37 A / 11.1.2
Sygnatura: brak
Autor: Herminia Naglerowa
Data wytworzenia: 1945-00-00
Miejsce wytworzenia: Rzym
Typ dokumentu: książka
Język: pol
Prawa do dysponowania publikacją: Ireneusz Romuald Grudziński
Licencja: Wszystkie prawa zastrzeżone
Słowa kluczowe: Naglerowa Herminia, Pomocnicza Służba Kobiet, Armia Andersa, 2 Korpus Polski, łagry, powieść, Kazachstan
Dostępność: Niedostępne / w opracowaniuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Książki i czasopisma"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.