Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Teodora Dębińska-Grudzińska” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Dokumenty”

 

Zaświadczenie weryfikacyjne mjr Marii Trojaowskiej [nazwa red.]

Kolekcja (zbiór/zespół): Teodora Dębińska-Grudzińska, Słowa kluczowe: Londyn, dokument prywatny, 2. Korpus Polski, Armia Andersa, Pomocnicza Służba Kobiet, II wojna światowa 1939-1945, Trojanowska Maria mjr


Zaświadczenie weryfikacyjne z 28.08.1946 r. Mjr Maria Trojanowska,Dowódca Kompanii Transportowych PSK przy 2. Korpusie Polskim. Urodziła się 24 lutego 1905 r. w Kijowie. W czasie rewolucji w 1918 r. wraz z rodziną przeniosła się do Warszawy. Po ukończeniu szkół zaczęła pracę w ZUS, gdzie pracowała do 1939 r.Do 1939 r. była również instruktorką PWK. Od wybuchu wojny w 1939 r. do sierpnia 1940 r. była w szeregach Armii Krajowej w Oddziale V Sztabu Komendy Głównej. Jako kurierka, pod pseudonimem "Rysia" organizowała przejścia przez granicę i pilotowała emisariuszy. Podczas przeprowadzania gen. Tokarzewskiego przez granicę sowiecko-niemiecką w rejonie Lwowa, zostala aresztowana przez NKWD i zesłana w głąb Rosji. 16 września 1941 r. zgłosiła się do Armii Polskiej w ZSRR (5. Dywizja Piechoty w Tatiszczewie), gdzie została mianowana Komendantką 5. Komapnii PSK. Od 29 listopada 1941 r. do 31 maja 1942 r. uczęszczała do Szkoły Podchorążych Piechoty, którą ukończyła z dobrym wynikiem. 24 czerwca 1942 r. na własną prośbę odeszła z 5. Dywizji i została wyznaczona na zastępczynię Inspektorki PSK w Pahlevi, tj. na okres ewakuacji Armii Polskiej z ZSRR na Środkowy Wschód. Od 10 grudnia 1942 r. była Komendantką Kursów Transportowych przy OS PSK w Gederze. 13 marca 1943 r. wraz z podległymi jej Kompaniami Transportowymi PSK ukończyła kurs kierowców, a 13 stycznia 1944 r. kurs Oficerów Zaopatrzenia i Transportu w OWA w Gederze. Od sierpnia 1944 r. do maja 1946 r była Dowódcą 316. Kompani Transportowej PSK. W 1945 r. została przeniesiona do Komendy Głównej PWSK w Londynie. Zdemobilizowana 7 marca 1947 r. Ze służby odeszła w stopniu majora. Po wojnie mjr M. Trojanowska przeniosła sie na stałe do USA i tam czynnie działała na rzecz ubogich polskich rodzin. Dowodem tego jest zainicjowanie i materialne wsparcie Domu Seniora "Szarotka" w Los Angeles, gdzie pod koniec swojego życia przeniosła się na stałe. Umarła po ciężkiej chorobie 31 grudnia 1991 r. w Los Angeles. Ppłk Maria Trojanowska pochowana została w Alei Zasłużonych w Amerykańskiej Częstochowie, Doylestown - Pensylwania. Kopia dokumentu pochodzi ze zbiorów syna T. Dębińskiej Grudzińskiej - I. R. Grudzińskiego.


Nazwa dokumentu: Zaświadczenie weryfikacyjne mjr Marii Trojaowskiej [nazwa red.]
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Teodora Dębińska-Grudzińska
Teczka (jednostki archiwalna): Dokumenty
Numer ID: CATL 37 A / 10.2.6
Sygnatura: brak
Autor: Główna Komisja Weryfikacyjna Armii Krajowej
Data wytworzenia: 1946-08-28
Miejsce wytworzenia: Londyn
Typ dokumentu: zaświadczenie
Język: pol
Prawa do dysponowania publikacją: Ireneusz Romuald Grudziński
Licencja: Wszystkie prawa zastrzeżone
Słowa kluczowe: Londyn, dokument prywatny, 2. Korpus Polski, Armia Andersa, Pomocnicza Służba Kobiet, II wojna światowa 1939-1945, Trojanowska Maria mjr
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Dokumenty"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.