Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Zbiór tematyczny » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Historia Braniewa” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Wspomnienia i relacje”

 

Wspomnienia o Braniewie Franciszka Żukowskiego

Kolekcja (zbiór/zespół): Historia Braniewa, Słowa kluczowe: 20 w., Żukowski Franciszek (1937-1995), wspomnienia, Braniewo, PRL


Wspomnienia mają formę poszytu złożonego z 16 kartek w kratkę formatu A4. Na okładce w górnej części napis długopisem: „Konkurs pamiętnikarski” [zorg. przez Bibliotekę z okazji 700-lecia miasta], w prawym górnym rogu sygnatura: „72/3/80”, na środku okładki tytuł: „Wspomnienia o Braniewie”, poniżej dopisek: „Godło: Rodło”. Kartka dla organizatora konkursu: w górnej części dane adresowe: „Franciszek Żukowski Braniewo 14-500 ul. Zwycięzców 36/5”, poniżej dopisek: „Konkurs pamiętnikarski”, na środku tytuł wspomnień : „Temat: Wspomnienia o Braniewie” i zapis: ”Godło: Rodło”. W prawym górnym rogu sygnatura: „72/4/80”.W prawym dolnym rodu miejsce i data powstania wspomnień: „Braniewo dn. 12.IV.1980 r.” Na stronie tytułowej powtórzone dane z okładki, w prawnym górnym rogu zaznaczona foliacja karty: „1”, w prawym dolnym rogu miejsce i data powstania wspomnień: „Braniewo dn. 12.IV.1980 r.” Praca składa się z 11. krótkich podrozdziałów: 1.Glosy historii 2. Bilans ludnościowy w 1945 r. 3. Akcja osadnicza 4.Zniszczenia wojenne, bilans otwarcia 5. Krótki opis Braniewa 6. Kilka słów z historii Braniewa 7. Ludzie, którzy swą działalnością przyczynili się do rozwoju Braniewa 8. Niespełnione marzenia i zaprzepaszczone inicjatywy społeczne 9. Skojarzenia 10. Refleksje 11. Ciekawostki z życia. Podrozdziały 1-6 zwierają dane ogólnie dostępne w opracowaniach dotyczących Braniewa po 1945 r. W następnych, znacznie ciekawszych, autor wspomina lata wojny, które przeżył w domu rodzinnym na Białostocczyźnie, swój pierwszy pobyt w Braniewie w latach 50-tych XX w., kiedy to z grupą studentów pracował przy odgruzowywaniu miasta i w Gospodarstwie Rolnym w Lipowinie, oraz zdarzenia ze swego życia już po osiedleniu się w Braniewie na stałe. Cały podrozdział poświęcił ludziom, którzy w jakiś sposób przyczynili się do rozwoju miasta. Franciszek Żukowski był długoletnim nauczycielem biologii i chemii w Szkole Podstawowej Nr 2 w Braniewie.


Nazwa dokumentu: Wspomnienia o Braniewie Franciszka Żukowskiego
Dział: Zbiór tematyczny
Kolekcja (zbiór/zespół): Historia Braniewa
Teczka (jednostki archiwalna): Wspomnienia i relacje
Numer ID: CATL 37 C / 1.1.2
Sygnatura: brak
Autor: Żukowski, Franciszek
Data wytworzenia: 1980-04-12
Miejsce wytworzenia: Braniewo
Typ dokumentu: rękopis
Język: pol
Prawa do dysponowania publikacją: Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: 20 w., Żukowski Franciszek (1937-1995), wspomnienia, Braniewo, PRL
Dostępność: Oryginał dostępny na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Wspomnienia i relacje"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.