Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Zbiór tematyczny » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Historia Braniewa” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Wspomnienia i relacje”

 

Wspomnienia Karoliny Święcickiej [nazwa red.]

Kolekcja (zbiór/zespół): Historia Braniewa, Słowa kluczowe: Święcicka Karolina (1916-), 20 w., wspomnienia, Liga Kobiet, Biblioteka Powiatowa, Braniewo, PRL


Maszynopis (16 kart), w prawym górnym rogu sygnatura 72/2/80. Wspomnienia są napisane w formie listu do bliżej nieokreślonej Gieni. Na początku autorka nadmienia, że swoje wspomnienia spisała na konkurs z okazji 700-lecia Braniewa. Autorka wspomina podróż wraz z mężem i dziećmi z Olsztyna do zrujnowanego Braniewa w październiku 1945 r. Mąż Pani Karoliny – Stefan Święcicki - został skierowany przez pełnomocnika Rządu na Okręg Warmińsko-Mazurski dr. Jakuba Prawina, do pracy w Starostwie Powiatowym w Braniewie na stanowisko wicestarosty.Szczegółowo opowiada o rozmiarze zniszczeń wojennych w mieście, ludziach, którzy powoli przywracali życie w Braniewie. Dokładnie relacjonuje wyjazd nad Zalew Wiślany i do Fromborka w końcu października 1945 r. ( przedstawia stan zniszczeń Wzgórza Katedralnego). Wspomina również o autochtonach, Niemcach, pozostałych w Braniewie i okolicy jak również o repatriantach z Wileńszczyzny, którzy zajęli ocalałe domki na peryferiach miasta oraz osiedlili się w pobliskich wsiach, co dawało nadzieję na polepszenie się zaopatrzenia w żywność. Nie omieszkała wspomnieć o powszechnej po wojnie pladze myszy i szczurów jaka dotknęła miasto jesienią 1946 r. W dalszej części wspomnień Karolina Święcicka opisuje swoją pracę w Lidze Kobiet (zamiłowanie do pracy społecznej wyniosła z Gimnazjum w Dubnie na Wołyniu), Gimnazjum w Braniewie i od 1964 r. w Bibliotece Powiatowej (od czerwca 1961 r.)na stanowisku kierowniczki wypożyczalni dla dorosłych, a potem instruktorki. Wspomina również swoje koleżanki z pracy: Zofię Basiagę, Halinę Celmerowską i Janinę Maziuk. Wspomnienia kończą się na roku 1976 kiedy to Bibliotekę przeniesiono z budynku przy ul. Kościuszki 80 do odbudowanego Domu Konwertytów (fundacji bpa T. Potockiego z pocz. XVIII w.) na ul. Botaniczną 11. Karolina Święcicka odeszła na emeryturę 30.12.1976 r. Przez kilka lat pracowała jeszcze w Bibliotece w niepełnym wymiarze godzin.


Nazwa dokumentu: Wspomnienia Karoliny Święcickiej [nazwa red.]
Dział: Zbiór tematyczny
Kolekcja (zbiór/zespół): Historia Braniewa
Teczka (jednostki archiwalna): Wspomnienia i relacje
Numer ID: CATL 37 C / 1.1.1
Sygnatura: brak
Autor: Święcicka, Karolina
Data wytworzenia: 1980-02-20 - 1980-04-20
Miejsce wytworzenia: Braniewo
Typ dokumentu: wspomnienie
Język: pol
Prawa do dysponowania publikacją: Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: Święcicka Karolina (1916-), 20 w., wspomnienia, Liga Kobiet, Biblioteka Powiatowa, Braniewo, PRL
Dostępność: Oryginał dostępny na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Wspomnienia i relacje"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.